​6 שיקולים ליצירת אי במטבח

​יחידת אי למטבח יכולה להוסיף סגנון, מקום אחסון ויעילות לכל חלל מטבח. בין אם יש ברשותך אי מטבח קטן או שבכוונתך להתקין אחד חדש, תהיה בטוח שזה יהיה אחד מהחללים המנוצלים ביותר במטבח שלך. בין אם בכוונתך לעצב מחדש את המטבח הקיים או שאתה מתכוון לבנות חלל מטבח חדש מאפס, תדאג לקחת בחשבון את ששת השיקולים החשובים דלהלן, על מנת להבטיח שתקבל אי למטבח שלא רק נראה טוב, אלא גם מתפקד היטב.

משטחי דלפק אי למטבח
אחד החלקים החשובים ביותר של אי במטבח הוא שטח הדלפק. משתמשים בו על מנת לקצוץ ירקות, להניח אוכל חם ואפילו בתור שולחן אוכל. עם שימושים כל כך רבים, זה חשוב להתקין משטח דלפק איכותי שיכול לספוג מהלומה ובכל זאת לשמור על מראהו.

צילום: איתי סיקולסקי

הדגשת צבעים
בחללי מטבח קטנים, אי למטבח יכול לגרום למטבח קטן להראות מלא וצפוף. על ידי שימוש בצבעים בהירים על הארונות והדלפקים ההיקפיים, ניתן להדגיש את האי עם מעט צבע, ולגרום לחדר להראות יותר פתוח ומואר. זהו גם רעיון טוב למטבחים גדולים. בחלק מרעיונות עיצוב המטבח, כל אי המטבח הוא בצבע, צורה ועיצוב שונים משאר הארונות ודלפקי המטבח.

משטחים מרובי שכבות

משטחי דלפק צריכים להיות עמידים, אבל כשיש להם מפלסים מרובי שכבות, ניתן לחלק את השטח למטרות רבות בקלות יתרה. משטח מורם באי במטבח יכול לשמש בתור מקום מושלם להגשה ולאכילה, בעוד שמשטח נמוך יכול להיות מושלם לאחסון צלחות, כוסות ומנות חמות באופן בטוח. חלקים אחרים יכולים לשמש היטב לניקיון, חיתוך או אפילו מקום למכשירי חשמל כמו כיריים וגריל. ניתן לחלק אי מטבח מרובה שכבות לצבעים שונים, על מנת להדגיש חלל אי מטבח קטן.

צילום: איתי סיקולסקי

ארונות עתיקים
ניתן להפריד את אי המטבח משאר המטבח עם ארון מטבח עתיק ייחודי. החל מארונות ישנים וכלה במדפי ספרים עתיקים יפיפיים – שימוש ברהיטים ישנים על מנת ליצור מראה שיקי לאי המטבח הוא לא רק דרך מומלצת לעטר את חלל המטבח שלך, אלא גם מושג במחיר סביר. ניתן ליצור שילוב בין החדש לישן על ידי שילוב המסורתי עם המודרני – ארון עתיק עם משטח מודרני, או ארון מודרני משולב עם משטח עץ מחודש. ניתן לעשות את עבודת החידוש בעצמך, וכך ליצור משטח דלפק ייחודי עבורך.

אי נייד

כאשר יש חלל מוגבל, ניתן להשתמש בתכסיס ישן: אי על גלגלים. כאשר יש מחסור בחלל, ניתן להשתמש ביחידת אי ניידת על גלגלים, אשר ניתן לגלגל אותה לפינה או ליד קיר, כאשר אינה בשימוש. ברגע שיש צורך לחתוך ירקות, לסדר צלחות או להגיש אוכל לאורחים, ניתן לגלגל את האי הנייד למקום, ולגשת לעבודה.

צילום: איתי סיקולסקי ​

מכשירי חשמל
איי מטבח יכולים להיות הרבה יותר ממקום לחיתוך. מכשירי חשמל​ יכולים לעזור לנצל את החלל במרכז המטבח. מכיוון שייתכן ויהיה צורך בגישה לגז, צנרת או חשמל עבור מכשירי החשמל, ייתכן ויהיה צורך להוסיף תשתית מתחת לרצפה – דבר אשר ידרוש עזרה מחשמלאי או טכנאי גז. גריל, מגש מתחמם ועוד – ישנו מספר רב של מכשירי חשמל חמים שניתן להתקין על אי למטבח. אך עם זאת, בגלל שהם מייצרים חום רב, ייתכן ויהיה צורך להתקין מערכת אוורור מעל או מתחת לדלפק.​​