מטבחים מודרניים

מה זה בעצם מטבחים מודרניים? 

קרוב לוודאי שאם נבקש תשובה מפורטת לשאלה הזאת מעשרה אדריכלים או מעצבים שונים, נקבל עשר תשובות שונות בתכלית.
חלקם ישימו את הדגש על השינוי התרבותי והתפקיד שהמטבח ממלא בחיי המשפחה המודרנית; יש מי שיצביע על האבולוציה בחלוקת החלל הביתי כמאפיין הבולט במטבח המודרני; אחרים יטענו שמדובר בשאלה סגנונית טהורה (אם כי ספק אם נמצא הסכמה רחבה על מהותו של אותו סגנון מודרני חמקמק) ויש כאלו שיתמקדו בעיקר במאפיינים טכנולוגיים שמבדילים בין מטבחים מודרניים למטבחים המסורתיים.

אכן אין זה מקרה שאין הגדרה אחת מחייבת ומוסכמת ושהתשובה לשאלה: "מה זה, בעצם, מטבחים מודרניים?" נוגעת בתחומים שונים ומשתרעת על פני מרחב מגוון. ועדיין, בהחלט ניתן לזהות ולסמן אספקטים משותפים שניתן למצוא במרבית המטבחים מסוג זה. הנה הם לפניכם:

המטבח כחלק רציף במרחב הציבורי של הבית
למטבח המסורתי היה ייעוד פונקציונלי בלבד, הוא היה מנותק מחלל האירוח המרכזי ומופרד ממנו באמצעות קירות, מחיצות ודלתות. במטבחים המודרניים החציצה הזאת אינה קיימת, הוא משתלב וזורם עם חללים ציבוריים אחרים בבית כמו הסלון ופינת האוכל, ולעתים קרובות הגבולות בין מרחבים אלו מטושטשים ומבוטלים לחלוטין.

 

צילום: Tom Minion

המטבח ממלא תפקיד אסתטי בעיצוב הבית
למעשה, אספקט זה הוא נגזרת של הסעיף הקודם. עצם העובדה שהמטבח המודרני הוא חלק רציף ממרחב החלל הציבורי הופכת אותו לשחקן משמעותי בעיצוב הכולל של הבית. מכאן, שכל משטח עבודה, כל ציוד היקפי במטבח (דוגמת תנור או מקרר) ואפילו כל מכשיר חשמלי או קערה על המדף פעמים רבות יישפטו - לצד האופן בו הם ממלאים את ייעודם הפונקציונלי – לפי האופן בו הם משפיעים על עיצוב החלל.

קווים נקיים ופשוטים
ככלל מטבחים מודרניים מאופיינים בקווים נקיים ופשוטים. בין אם מדובר במטבח מודרני בסגנון כפרי המשופע בעץ ובאבן ובין אם מדובר במטבח מודרני היי-טקי הנשלט על ידי גוון נירוסטה, כמעט תמיד העיצוב עצמו ישדר ניקיון ויימנע מעיטורים מורכבים ומנייריזם.

מנימליזם תעשייתי עם דגם 4003 מסדרת הבטון של אבן קיסר​

שילוב של טכנולוגיה מתקדמת
מטבחים מודרניים מתאפיינים באינטגרציה של טכנולוגיות וציוד היקפי, שמחד מאפשרים מתן מענה יעיל ומגוון לצרכים הפונקציונליים (קולינריים או תחזוקתיים), ומאידך מסייעים למעצב לשלב את כל האלמנטים כיחידה הומוגנית אחת. דוגמא בולטת לטכנולוגיה מתקדמת כזאת שמאפיינת רבים מהמטבחים המודרניים בארץ ובעולם הם משטחי הקוורץ של אבן קיסר​ שגם מאפשרים למעצב גמישות תכנונית שלא הייתה מוכרת בעבר, גם עומדים בכל אתגר פונקציונלי שמטבח יכול להציע וגם נותנים בידי המעצב פאלטה עשירה ומגוונת של צבעים ודגמים שלא הכרנו בעבר.

מטבח אולטרא מודרני עם דגם 5141 מסדרת הצבעים החדשים של אבן קיסר​