שיפוץ חדר אמבטיה

החלטתם לשפץ את חדר האמבטיה? בשעה טובה. בין אם מדובר בשיפוץ שמקורו בצורך לחדש ולרענן, או שמדובר בשיפוץ שמקורו בהכרח כמו רטיבות, עובש בקירות, פיצוצים בצנרת או באריחים. אספנו עבורכם כמה טיפים ומידע שיסייעו לכם בדרך אל אמבט החלומות שלכם. 

שלבים בתהליך שיפוץ חדר אמבטיה 
רגע לפני שתצאו אל השיפוץ, הכירו את השלבים העיקריים לפי סדר העבודה המקובל: 

  • פירוק של הריצוף וחיפוי הקירות הקיימים, פירוק ברזים וכלים סניטרים דוגמת אסלה, אמבטיה ומקלחוןהוצאת החול שנמצא מתחת לרצפות ומגן על הצנרת וגילוי רצפת הבטון
  • החלפת הצנרת הקיימת להולכת המים הקרים והחמים
  • שיקום או החלפה של צנרת הולכת הביוב
  • בחינה מחדש של נקודות החשמל בחדר האמבטיה מיקום האמבטיה או המקלחון
  • מילוי חול על רצפת הבטון וכיסוי הצנרת התת - רצפתית החדשה
  • הנחת הריצוף וחיפוי הקירות + איטום החריצים בין האריחים
  • התקנת כלים סניטריים – כיור, אסלה וברזים
  • צביעת קירות האמבטיה
  • ניקיון סופי וצילום האמבטיה החדשה שלכם לפייסבוק (לא חובה) 

מקלחון בחדר האמבטיה מאפשר ניצול חכם של שטח פנים בחלל ומגוון אפשרויות של קילוחים. בתמונה משטח משולב ארונית מדגם 2141 של אבן קיסר המונח על ארונית עץ ויוצר שילוב ייחודי בין חומרים, טקסטורות וצבעים. צילום: איתי סיקולסקי מלון רויאל ביץ'

שיפוץ חדר אמבטיה: מלא או חלקי?
רשימת השלבים המלאה אינה הכרחית אם החלטתם לשפץ באופן חלקי את חדר האמבטיה או לערוך בו שינויים נקודתיים בלבד. אפשר להסתפק בחיפוי מחדש של הקירות כדי להקנות אופי שונה וחדשני לחדר, אך לעתים טיפול קוסמטי בלבד לא יספיק, שכן הצנרת ישנה ויש בעיות רטיבות חוזרות ונשנות. אם הצנרת שלכם מתקרבת לגיל הבלות וברצונכם לערוך שינוי – כדאי לשקול שיפוץ יסודי. כמובן שעלות השיפוץ משתנה בהתאם, אך חשוב לוודא שלא תצטרכו לחזור שוב על השיפוץ בעוד כמה שנים. בנוסף, חשוב להגדיר את הצורך שלכם בשינוי, האם הוא נובע מרצון לחדש ולעצב מחדש את חדר האמבטיה או שמדובר בצרכי המשפחה שהשתנו?

האמת שמתחת לפני השטח
הם אמנם נסתרים מהעין, עושים את עבודתם בשקט במשך שנים – אבל אסור להקל ראש בתפקיד המרכזי שיש להם בפעולה תקינה של חדר האמבטיה: הצינורות. צנרת איכותית תשרת אתכם לאורך זמן רב), ומכאן החשיבות המכרעת בבחירה נכונה של חומרי גלם. כיום נהוג לעשות שימוש בצנרת עשויה פלסטיק העמידה בפני חלודה לאורך שנים.

באופן כללי, הצנרת מתחלקת ל-3 שימושים: הולכת מים קרים, הולכת מים חמים (בקו שמגיע מהדוד הביתי) והולכת הקולחין (מי הביוב). במהלך השיפוץ נחשפים הצינורות החבויים תחת הריצוף ומאחורי חיפוי הקירות, ויש הזדמנות נדירה לחדש אותם גם אם הם נראים תקינים לכאורה.
חשוב להקפיד כי על הצנרת ועל האביזרים הנלווים מוטבע תו תקן ישראלי, המבטיח מוצרים איכותיים שיעמדו בלחצים ובטמפרטורות גבוהות. בקשו מהאינסטלטור להראות לכם את הצנרת ואת המחברים שבהם הוא משתמש.

טיפ: רגע לפני שתכסו מחדש את הצנרת בחול והריצוף החדש שבחרתם בדקו את תפקוד הצנרת בלחצים של מים חמים וקרים, וודאו שאין נזילות ושהעניינים זורמים כמו שצריך.

ארונות אמבטיה 
עכשיו, אחרי שטיפלנו בכל החלקים הנסתרים מהעין – אפשר לגשת אל הארונות שיקבעו במידה רבה את ה tone and style של חדר האמבטיה שלכם. קיים מגוון רחב של ארונות והמחיר שלהם משתנה בהתאם לאיכות החומרים מהם עשויים, החיפויים, סוגי הצבעים ועוד. בחירת החומרים היא קריטית בסביבה רוויית לחות כמו חדר האמבטיה, ולכן יש לבחור בסוג עץ המתאים לכך ובחיפוי שיוכל להיות עמיד לתנאי השוררים בחדר האמבטיה.

אפשרות מומלצת היא חיפוי של הארון התחתון באמבטיה במשטח אבן קיסר, המאפשר לכם בחירה במגוון צבעים וטקסטורות, והבטחה ל משטח איכותי, שימושי ועמיד, שישמור על תכונותיו לאורך שנים. באמצעות פיתוח טכנולוגי של חברת אבן קיסר, ניתן להשיג משטחי קוורץ שעברו תהליך דיקוק ייחודי לעובי של כ-3 מילימטרים בלבד. את החיפויים הללו ניתן להצמיד לחזיתות של דלתות הארון, ובכך להפוך אותו לעמיד בפני מים וסביבה לחה במיוחד - כמו זו של חדר אמבטיה.

אם מדובר בחדר אמבט קטן, תרצו וודאי לנצל את החלל באופן אופטימלי, ולכן אנו ממליצים לתכנן מראש ולהקפיד על מידות מדויקות בהתאם לתוכנית המתאר של חדר האמבט. לדוגמא: ארון שימוקם קרוב מדי למקלחון או לאמבטיה ולא ייקח בחשבון את זווית הפתיחה, יכול להקשות על פתיחה מלאה ולהפוך את מלאכת הפתיחה למסורבלת במיוחד.

חיפוי ארונית המטבח עם משטח אבן קיסר, שילוב של עיצוב חדשני ועמידות מפני רטיבות. בתמונות דגם 2141, צילום: טל ניסים

אריחים וריצוף 
הריצוף וחיפוי האריחים על הקירות הם המרכיבים הדומיננטיים ביותר במראה של חדר האמבטיה המתחדש שלכם. גם כאן חשוב לבחור בחומרי גלם איכותיים, שיבטיחו עמידות לסביבה לחה לאורך זמן. ריצוף שאינו איכותי עלול לגרום לחדירה של מים אל שכבת החול וליצור בעיות רטיבות, עובש ואף פיצוצים בחיפוי. החומרים המומלצים לריצוף הם אריחי קרמיקה או משטחי קוורץ – אלה מצטיינים בעמידות לתנאי רטיבות לאורך שנים רבות. שימוש במשטחי שיש לאמבטיה כדוגמת משטחי קוורץ גדולים, יקטין את הצורך בשימוש בחומרי איטום (רובה) ומכאן גם יקטין את שטח הפנים לחדירת מים, שכן הוא מבטיח כיסוי מלא ללא חריצים בין המשטחים.

טיפ: מומלץ לרכוש משטחי חיפוי בכמות שתכסה 10-20 אחוזים יותר משטח החדר בפועל, כדי לאפשר חיתוך שלהם ועתודות חומרי גלם במקרה של סדקים ושברים בעת ההתקנה והחיתוך.

טרנדים בתחום שיפוץ חדר אמבטיה
חדרי האמבטיה זוכים בשנים האחרונות לתשומת לב מיוחדת מצד יצרנים ומעצבים, ומדי כמה שנים מתעדכנים הטרנדים השולטים בתחום. בשנים האחרונות ניתן לציין כמה מגמות נפוצות בעיצוב חדרי אמבטיה. כאלה הם למשל הכיורים הצפים – אותם כיורים שנראים כאילו מונחים על ארון חדר האמבטיה, הם בעלי נוכחות עצמאית ייחודית ומאפשרים משחק נוסף בצבע, טקסטורה ושלל חומרי גלם (קרמיקה, זכוכית, חרסינה, ואפילו עץ). 

הארונית שעליה מותקן הכיור הצף היא פריט עיצובי שעבר בשנים האחרונות מהפך ושודרג מעוד נפח אחסון סטנדרטי לרהיט של ממש, בו יש הקפדה על הפרטים הקטנים, חומרי הגלם, הפרזולים והמשטח העליון. במשטח העליון ניתן לשלב את משטחי אבן קיסר מדוקקים המונחים על גבי הארונות ומעניקים אופי ייחודי ומרשים במגוון צבעים וטקסטורות לשילוב מושלם עם הכיור.

כך ניתן לשלב למשל את משטחי ה supernatural (דגמי ה- 5000) של אבן קיסר המתאפיינים בטקסטורות של נימים ועורקים בהשראת אבנים טבעיות. המראה הטבעי והשילובים הייחודיים מהווים פריט עיצובי נוסף לארונות ובמקביל מהווים חיפוי פונקציונאלי עמיד במים.

טרנד נוסף בשנים האחרונות הוא התקנת מקלחות מפל המאפשרות קילוח עדין של זרם מים רחב, ומתן תחושה של שכשוך במפל מים אמיתי בשעת הרחצה. להשלמת הפינוק מותקנים ברזי מגע חכמים, המאפשרים שליטה קלה ומדויקת על טמפרטורת המים.

ואם דווקא תעדיפו אמבטיה – דגמי Free Standing ישמשו כפריט עיצובי בעל נוכחות מרכזית בחדר האמבטיה, בניגוד לאמבטיות המשתלבות שהכרנו בעבר.

ארונית הכיור הפכה לאמירה עיצובית שמשלבת אלמנטים שונים כמו עץ וחיפוי. בתמונה חדר אמבטיה במלון הרודס הרצליה עם דגם 7150 ממוחזר על גבי ארונית פתוחה צפה, צילום: איתי סיקולסקי

תחזוקת אמבטיה גם לאחר השיפוץ
חדר האמבטיה הוא סביבה ייחודית בבית, שבה קיימת לחות גבוהה במיוחד לאורך שעות רבות במהלך היממה – ומכאן הצורך לתחזוקה נכונה ועקבית. למעשה, תחזוקה נכונה של חדר האמבטיה מתחילה בשימוש יומיומי נכון ומושכל: כאשר אינו בשימוש, הקפידו לשמור על חדר האמבטיה מאוורר באמצעות פתיחת חלונות ודלתות, כדי לאפשר שחרור של הלחות בצורה מיטבית.

בנוסף, הקפידו על ניגוב הרצפה והימנעו מהשארת שלוליות. הדבר ימנע התפתחות עובש במקומות רגישים והשארת סימני אבנית. כנסו לאפלייקצית הויז'ואליזר של אבן קיסר וצרו שילובים שונים של משטחי חיפוי לקירות ולרצפה.

ארונות מטבח מעץ גולמי, משתלבים עם טקסטורת העורקים של דגם 5380 צילום: איתי סיקולנסקי מלון המלך דויד נתניה