הזוהר הצפוני

הזוהר הצפוני

צבעוני, חינני ונגיש - מה הפלא שהעיצוב הסקנדינבי כובש את העולם?

הרבה לפני שהרשת השוודית איקאה הפכה לשם נרדף לעיצוב חיוני ובמחיר שווה לכל נפש, הטביעה סקנדינביה (תחת הגדרה זו נכללות נורווגיה, שוודיה, דנמרק, פינלנד, איסלנד ואיי פארו) את חותמה על עולם העיצוב. לא בכדי עיני כל נשואות צפונה אל החידושים שמביאים עמם מעצבים ומותגים מארצות אלו.

עיצוב סקנדינבי מתאפיין במינימליזם וניקיון עיצובי, צבעוניות חיה עם נטייה לקשת הבהירים, שימוש בדפוסים בהשראה טבעית, קלילות ואווריריות, אך התכונה הבולטת בו היא הפונקציונליות. החפצים, הרהיטים ועיצובי החלל שמזוהים עם הזרם הסקנדינבי נועדו בראש ובראשונה לשרת את המשתמש על הדרך הטובה ביותר ולמלא תפקיד מוגדר וברור בסביבת המגורים - ללא קישוטים מיותרים, גחמות או נהייה אחר טרנדים חולפים.

ההבחנה הזאת מספרת את סיפורו של האזור כולו - אקלים תובעני הנחלק לקיץ עם שמש שאינה שוקעת וחורף שבו היא כמעט אינה זורחת, ועוד לא הזכרנו את הטמפרטורות הנמוכות בשיאו של החורף. התנאים האלה, בעיקר בעידן הישן, אילצו את התושבים לטפח יצר הישרדות, צמצום ודיוק בתכנון אורחות החיים, ואלה הוטמעו בתרבות ומשתקפים עד היום בשפת העיצוב הסקנדינבי. הנגישות שבבסיס רבים מהתוצרים היא תוצאה של מדיניות רווחה מפותחת שהוחלה גם על תחום העיצוב. כבר לפני למעלה מ-150 שנה הוקמו בחלק ממדינות סקנדינביה מוסדות ממשלתיים שתפקידם היה להפיץ את בשורת העיצוב להמונים תחת האידיאולוגיה שעיצוב איכותי לא צריך להיות נחלתם הבלעדית של אלה שהפרוטה מצויה בכיסם.

האיכויות האלו הפכו את העיצוב הסקנדינבי לעל-זמני ולרלוונטי בכל העולם, ורבים מפריטי העיצוב שראו אור עוד בתחילת המאה הפכו איקוניים ומלווים אותנו עד היום: כיסא הנמלה וכורסת הביצה של Arne Jacobsen, גופי התאורה של Poul Henningsen, עיצובי הרהיטים והחלל של Verner Panton, ורבים אחרים.

העיצוב הסקנדינבי לא דורך במקום וממשיך לשמש כמקור השראה לאדריכלים ומעצבי פנים בכל העולם, המחפשים ליישם את עקרונותיו בעבודתם. בפברואר הקרוב אף ייערכו בסטוקהולם שבוע העיצוב ויריד מסחרי של תאורה וריהוט, שמושכים מבקרים מקהילת העיצוב המקצועית בכל העולם. למרות הריחוק הגיאוגרפי, הקלילות הסקנדינבית מתיישבת היטב גם כאן במזרח התיכון שטוף האור.

אוהבי הסגנון המדובר שמבקשים לעצב בו את ביתם, ובפרט את חדר הרחצה והמטבח, ימצאו את מבוקשם בפלטת הגוונים הבהירה של אבן קיסר ובמרקמים עדינים שנוכחותם אינם משתלטת על החלל, כמו דגמי סדרת Supernatural: למשל 5141 ,5000 ,5220 או 1141, 3142 מקולקציית הקלאסיקו - ועוד רבים אחרים.