דילוג לתוכן המרכזי
בקריאה אי למטבח
לכל המאמרים
הבא
הקודם

אי למטבח

16/06/2021
5 דקות קריאה

שיקולים ביצירת אי במטבח שלך​

התקנה של יחידת אי במטבח יכולה להוסיף סגנון, מקום אחסון, נוחות ויעילות לכל מרחב המטבח. בין אם בכוונתך לעצב מחדש את המטבח הקיים או שאתה מתכוון לבנות חלל מטבח חדש מאפס, תהיה בטוח שזה יהיה אחד מהחללים המנוצלים ביותר במטבח שלך.

בין אם ברשותך אי במטבח או שבכוונתך להתקין אחד חדש, תדאג לקחת בחשבון את ששת השיקולים החשובים דלהלן, על מנת להבטיח שתקבל אי למטבח שלא רק נראה טוב, אלא גם מתפקד היטב.

משטחי דלפק אי למטבח

אחד החלקים החשובים ביותר של אי במטבח הוא שטח הדלפק. משתמשים בו על מנת לקצוץ ירקות, להניח אוכל חם ואפילו בתור שולחן אוכל. עם שימושים כל כך רבים, זה חשוב להתקין משטח דלפק איכותי שיכול לספוג עבודה מאסיבית ובכל זאת לשמור על מראהו. כמו כן, תכנון נכון וחכם של האי עצמו יכול לספק לך משטח מקסימלי לנוחות ויעילות בעבודה במטבח.

חוץ מזה, מעבר לפונקציה של משטח דלפק לשם עבודה או לשם הנאה משודרגת לחוויית הבישול והשהות במטבח בכלל, ישנה פונקציה של האי שמשמש כרהיט נוי לכל דבר, לכן חשוב לבחור משטח דלפק שנראה טוב, איכותי ומתאים לשאר המטבח. כלומר, בחירת דלפק מתאים הינה פעולה חשובה והאפשרויות בחירה הן רבות ומגוונות.

אי-למטבח-אבן-קיסר
צילום: איתי סיקולסקי

הדגשת צבעים

כל מי שמבין בעיצוב יודע שכל החוכמה היא לדעת לשחק עם צבעים. למשל, בחללי מטבחים קטנים, אי במטבח קטן עלול לגרום למראה מלא וצפוף, לעומת זאת בחללי מטבח גדולים, אי למטבח יכול להיעלם או להיראות חסר פרופורציה. על כן, הדגשת צבעים ובכלל משחק עם צבעים יכול להשפיע בצורה משמעותית על מראה המטבח כולו.

הדגשת צבעים יכולה גם להקנות ריענון למראה המטבח ואפילו לתת הרגשה של מטבח חדש לגמרי, לדוגמא על ידי שימוש בצבעים בהירים על הארונות והדלפקים ההיקפיים, ניתן להדגיש את האי עם מעט צבע, ולגרום לחדר להראות יותר פתוח ומואר. זהו גם רעיון טוב למטבחים גדולים. מרעיונות עיצוב המטבח, כל אי המטבח הוא בצבע, צורה ועיצוב שונים משאר הארונות ודלפקי המטבח.

משטחים מרובי שכבות

אחת מהבעיות השכיחות יותר במרחב המטבח הוא מקום אחסון במטבח, חוסר במקום אחסון גורר לעיתים סרבול בעבודה במטבח או במראה המטבח שנראה חסר סדר. משטחי עבודה למטבח צריכים להיות עמידים, אבל כשיש להם מפלסים מרובי שכבות, ניתן לחלק את השטח למטרות רבות בקלות יתרה.

כך שמשטח מורם באי במטבח יכול לשמש בתור מקום מושלם להגשה ולאכילה, בעוד שמשטח נמוך יכול להיות מושלם לאחסון צלחות, כוסות ומנות חמות באופן בטוח. חלקים אחרים יכולים לשמש היטב לניקיון, חיתוך או אפילו מקום למכשירי חשמל כמו כיריים וגריל. ניתן לחלק אי מטבח מרובה שכבות לצבעים שונים, על מנת להדגיש חלל אי במטבח קטן.

אי-למטבח-דגם-1141
צילום: איתי סיקולסקי

ארונות עתיקים

ניתן להפריד את אי המטבח משאר המטבח עם ארון מטבח עתיק ייחודי. החל מארונות ישנים וכלה במדפי ספרים עתיקים יפיפיים – שימוש ברהיטים ישנים על מנת ליצור מראה שיקי לאי המטבח הוא לא רק דרך מומלצת לעטר את חלל המטבח שלך, אלא גם מושג במחיר סביר. ניתן ליצור שילוב בין החדש לישן על ידי שילוב המסורתי עם המודרני – ארון עתיק עם משטח מודרני, או ארון מודרני משולב עם משטח עץ מחודש. ניתן לעשות את עבודת החידוש בעצמך, וכך ליצור משטח דלפק ייחודי עבורך.

אי נייד למטבח

לעיתים כאשר חלל המטבח מוגבל, יש נטייה לחשוש מהכנסת אי למרחב המטבח, במקרה כזה ניתן להשתמש בתכסיס ישן: אי על גלגלים. אחד מהשיקולים היותר חשובים היא ההחלטה לגבי ניידות האי, כאשר יש מחסור במרחב, ניתן להשתמש ביחידת אי ניידת על גלגלים, אשר ניתן לגלגל אותה לפינה או ליד קיר, כאשר אינה בשימוש. ברגע שיש צורך לחתוך ירקות, לסדר צלחות או להגיש אוכל לאורחים, ניתן לגלגל את האי הנייד למקום, ולגשת לעבודה. כמו כן, אי נייד יכול גם להקנות את האפשרות למרחב ישיבה נוסף במטבח כשיש את הצורך או סתם רוצים לגוון, כמו כן מקום מושלם לאחסון במטבח.

עיצוב-אי-למטבח
צילום: איתי סיקולסקי ​

מכשירי חשמל

איי מטבח יכולים להיות הרבה יותר ממקום לחיתוך. ישנן עוד פונקציות רבות שיכולות להיות בשימוש באי כמרחב עבודה, לדוגמא מכשירי חשמל וכיריים יכולים לעזור לנצל את החלל במרכז המטבח. מכיוון ויהיה צורך בגישה לגז או חשמל עבור מכשירי החשמל, ייתכן ויהיה צורך להוסיף תשתית מתחת לרצפה – דבר אשר ידרוש עזרה מחשמלאי או טכנאי גז. גריל, מגש מתחמם ועוד – ישנו מספר רב של מכשירי חשמל חמים שניתן להתקין על אי למטבח. אך עם זאת, בגלל שהם מייצרים חום רב, ייתכן ויהיה צורך להתקין מערכת אוורור מעל או מתחת לדלפק. כמו כן יש לזכור לבחור נכון את מיקום השקעים שיהיו מתאימים ונוחים לשימוש מכשירי החשמל, וגם אסתטיים למראית עין.

מרחב אכילה ובילוי

מרחב מטבח מושלם, מקרב בין חווית הבישול והאכילה, ואי במטבח מספק בדיוק את החוויה הזו. בישיבה באי יש את יתרון הקירבה למטבח, כך שהכול זמין והכול נגיש לסועד. בנוסף, אי במטבח מספק את הקלילות של חווית ישיבה לארוחה מהירה באמצע היום. אי יכול גם להקנות מקום מצוין לארוחה חברתית קלילה ולא מחייבת, או אפילו למפגש שתיית קוקטיל או בירה טובה, כך שישנה גם האפשרות לעצב באי אזור בר ואפילו להתקין מדף עילי תלוי מעל האי שישמש להצגת האלכוהול המשובח ובטוח יתרום לאווירה. כמו כן, מעבר לחווית המתארחים בארוחה, יש לזכור כי האירוח הופך לקל ונגיש הרבה יותר גם למארחים. לכן, בבחירת אי למטבח יש להתחשב במספר האנשים שיוכלו לשבת ולאכול בנעימים. כמו כן, יש לקחת בחשבון בזמן בחירת מיקום האי את נוחות חווית היושבים באי.

כיורים

גישה למים היא אחד הדברים החשובים לפני, בזמן ולאחר הבישול, כך שבחירת כיורים למטבח במרחב האי יכולה להקנות זמינות ויעילות. עקב מיקום האי כמקום מרכזי במטבח, כיור באי יקנה נגישות מלאה למבשל/ת. כמו כן יש אפשרות להתקין מדיח כלים באי, דבר שיאפשר נוחות מרבית בזמן שטיפת הכלים והכנסתם למדיח ללא מעבר של הכלים מלווים בטפטוף והתזות מים במרחב המטבח.

עצבו את המטבח שלכם בקלות בעזרת אפליקציית עיצוב המטבח של אבן קיסר >> Visualiser